לוגו אתר

פיזור

הדרך הנכונה ביותר להקטנת סיכונים בהשקעות
פיזור
30/07/2023

ניהול סיכונים הוא הדבר החשוב ביותר בהשקעות. אנחנו ב Objective רואים את עצמינו קודם כל כמנהלי הסיכונים של לקוחותינו. חלק עיקרי בתכנון הפיננסי הוא ניהול סיכונים. לדבר על תשואות ולהעריך מה יהיה שווי התיק בעוד פרק זמן מסויים אם נשקיע במוצר כזה או אחר זה דבר הכרחי כחלק מהתכנון הפיננסי ומובן מאליו. זה הרובד הבסיסי ביותר בתכנון הפיננסי ואנחנו כמובן עושים זאת. על זה אנו מלבישים רובד נוסף הכולל ניתוח של הסיכונים הטמונים בכל סוג של השקעה ושיקוף אותם סיכונים ללקוחות לצורך קבלת ההחלטות הנכונות עבורם. תכנון פיננסי טוב הוא כזה שיביא לקבלת החלטות שיובילו אתכם אל המטרות שלכם ויעשה לכם סדר בעניינים הכספיים תוך כדי שאתם ישנים טוב בלילה כיוון שאתם מודעים לסיכונים אליהם נחשפתם וקיבלתם החלטה מודעת האם לקחת אותם וכיצד להתמודד איתם.

ישנן חמש דרכים להתמודד עם סיכון. להלן סיכום עם דוגמאות:

 1. התעלמות – רוב הנכסים שלכם שקליים ומושקעים לטווח ארוך. שיקפנו לכם את הסיכון בפיחות של השקל בטווח הארוך. החלטתם להתעלם מהמלצותינו ללא הסבר.
 2. קבלה – חלק משמעותי מהונכם מושקע במניות של חברה בודדת (למשל RSUs). כיוון שמדובר בנכס בודד הסיכון והתנודיות גבוהים מאד. שוחחנו על כך וקיבלתם החלטה מודעת להמשיך ולהחזיק בנכס.
 3. הקטנה – נשתמש באותה דוגמה כמו באפשרות הקבלה רק שהפעם, קיבלתם החלטה מודעת למכור חלק ממניות החברה שברשותכם ולהשקיע במדד מניות רחב. בזאת הקטנתם את הסיכון.
 4. העברה לאחר – ביטוח הינו הדוגמה הקלאסית של העברת הסיכון לאחר. ביטוח חיים לוקח את הסיכון שנמות וכתוצאה מכך נפסיק לפרנס את בני ביתנו ומעביר את אותו סיכון לחברת הביטוח. כחלק מהתכנון הפיננסי אנו כמובן נותנים מענה לכל הסיכונים שניתן להעבירם לצד ג'.
 5. מניעה – לכאורה פשוט מאד, לא לקחת את הסיכון. בהשקעות יש לזכור תמיד שכאשר אנחנו נמנעים מהשקעה מסויימת אנו בהכרח משקיעים במשהו אחר. כלומר, במקרה לדוגמה בו התלבטנו האם להשקיע בנכס מסוג multifamily בארה"ב ולבסוף החלטנו שלא וכספינו נשמר לעת עתה במזומן בבנק, החלטנו (לרוב שלא במודע) להשקיע במזומן ובכך אנו חשופים לסיכון של המטבע בו אנו מחזיקים, לסיכון לכלכלה של אותה מדינה, לסיכון אינפלציה ולסיכון חדלות פירעון של הבנק. כלומר, אין כזה דבר מניעה אמיתית מהשקעה מסויימת כיוון שזו תמיד תביא עימה החלטה על השקעה אחרת.

משקיבלנו החלטה לבצע השקעה כזו או אחרת, ולקבל את הסיכון (דרך מספר 2 מתוך דרכי ההתמודדות), בהכרח אנו נחשפים לסיכונים. הסיכונים יכולים להיות רבים ומגוונים כגון:

 • מלחמה במדינה מסויימת או באיזור מסויים או חס וחלילה מלחמת עולם.
 • שינויים פוליטיים ושינויים משטריים.
 • אסונות טבע.
 • סיכון סקטוריאלי – לדוגמה חברות הזנק בישראל. שוק שעלול להיפגע משמעותית במקרה של משבר נזילות אשר מקטין משמעותית את היכולת לגייס הון. או אי אמון בטכנולוגיית הבלוקצ'יין שיקריס את רוב המטבעות הוירטואלים.
 • סיכון מטבע – מטבע של מדינה מסויימת יכול להיות מופחת בערכו משלל סיבות.
 • אינפלציה – שחיקה של ערך הכסף.
 • בחירת יזם לא מוצלח או לא מנוסה.
 • הונאות ותרמיות.

הדרך היחידה למזער את הסיכונים הללו היא באמצעות פיזור. פיזור יכול להיות גאוגרפי, מטבעי, סקטוריאלי, פיזור בין פלטפורמות השקעה שונות (נאמנים שונים) ועוד. חשוב להכיר את כל האפשרויות ולגוון את ההשקעות באופן מיטבי בכדי להגיע לפיזור מקסימלי.

החלטתם בכל זאת להשקיע בנכס בודד כגון נייר ערך ספציפי, קרקע להשקעה, דירת מגורים, נדל"ן מסחרי, השקעה הונית בחברה פרטית, הלוואה לחברה פרטית או לאדם פרטי ועוד ועוד – דעו לכם שאתם בהכרח מגבירים סיכון ואיתו גם את פוטנציאל הרווח או ההפסד. אנחנו ברוב המקרים לא ממליצים לעשות זאת אלא אם מדובר באחוז נמוך יחסית מתוך כלל תיק ההשקעות. אם בחרתם בכל זאת לעשות זאת, עשו לעצמיכם טובה גדולה והקדישו לכך מחשבה, שיקלו את כל השיקולים, ערכו את כל הבדיקות האפשריות וכמובן, העזרו במתכנן פיננסי מנוסה שידע ללוות אתכם כי הכי חשוב זה לא להפסיד.

נכון. לא הכל ניתן לפזר וככל שההון גדול יותר כך ניתן לפזר אותו נכון יותר ובהשקעות יותר איכותיות, אך גם בתיקים קטנים וגם בתיקים גדולים, הפיזור הוא הדבר הכי חשוב שעליכם לעשות. כמובן שככל שאתם מסוגלים לישון טוב בלילה גם בהשקעות פחות מפוזרות שעלולות להביא להפסדים צורמים מחד ולרווחים גבוהים מאידך, כך ניתן להגדיל סיכון אך חשוב שתעשו זאת במודע אחרי שחשבתם והתייעצתם.

איך עושים זאת נכון? זו כבר המומחיות של המתכנן הפיננסי. צרו קשר ונדבר על זה.

האמור במאמר זה אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.