לוגו אתר

מה עושים עם כספי ונכסי ירושה?

קבלת ירושה יכולה להיות מאד מבהילה – סכום כסף רב ונכסים שברוב המקרים "נוחתים" מבלי שהספקנו להתכונן. לכן דבר ראשון והכי חשוב, נושמים עמוק ולא עושים שום דבר.
כספי ירושה
26/09/2023

קודם כל והכי חשוב – לא עושים כלום. קבלת ירושה יכולה להיות מאד מבהילה – סכום כסף רב ונכסים שברוב המקרים "נוחתים" מבלי שהספקנו להתכונן. לכן דבר ראשון והכי חשוב, נושמים עמוק ולא עושים שום דבר.

לא יקרה כלום אם הכסף ישכב היכן שהיה והנכסים "לא יעבדו" במשך תקופה מסוימת של כמה חודשים עד שנה. נכון, נפסיד תשואה שיכולנו לקבל שיתכן והיא משמעותית עבורינו אבל נצליח להימנע מהפסדים של הקרן שיכולים להגיע מקבלת החלטות פזיזות.

לאחר שחלף זמן ואנחנו יכולים להעיד על עצמינו כי אנחנו במצב נפשי יציב המאפשר לנו קבלת החלטות שכלתנית ולא רגשית אנחנו יכולים להתחיל לחשוב מה הלאה. במאמר זה אפרט את האפשרויות העומדות בפנינו בניתוח דו מימדי.

במימד הראשון סוגי הנכסים המתקבלים בירושה ובמימד השני נצלול לאתגרים, להסתכלות על הנכסים בראי המטרות שלנו, להיבטי מיסוי וסוגיה של ריבוי יורשים. אך לפני שנצלול לכל אחד מהמימדים, אדגיש כי לפני הכל ודבר ראשון יש לעשות חשיבה (אם לא עשינו אותה עד כה) לגבי המטרות שלנו בחיים, מה היינו רוצים עבור עצמינו, מה היינו רוצים להעניק לילדים שלנו ורק לאחר שבידינו רשימת מטרות הכוללות טווחי זמן ועלויות אנחנו יכולים לגשת לטיפול בנכסים כך שיעבדו למען המטרות שלנו. כעת ניתן לגשת לטיפול בירושה עצמה.

נכסים נזילים – מזומן ופקדונות

אתגרים – נוטים להיעלם במהרה לצורך הגשמת מטרות רגעיות. בעת קבלת ירושה נרצה להמשיך את החיים הרגילים שלנו עד לקבלת החלטות מושכלת כדי לא לבזבז אותה על דברים חומריים או רגעיים.

מטרה – מזומן ופקדונות מתאים כאפיק השקעה סולידי ומיועדים לשימוש בטווח הקצרה ולשמירה על ערך הכסף.

מיסוי – המס החל על רווחים מפקדונות הינו 15% נומינלי, כלומר על כל הרווח.

נכסים נזילים – ניירות ערך

אתגרים – תנודיות. השקעה בניי"ע מיועדת לטווח ארוך בלבד בשל התנודתיות הגבוהה שיש במניות ובאג"ח. ככל שתיק ניירות הערך שירשנו כולל מניות ואג"חים של חברות ספציפיות כך המצב פחות טוב כיוון שאנחנו חשופים לתנודתיות גבוהה יותר.

מטרות – מתאים לטווח ארוך בלבד. אמור לשמש מטרות ארוכות בלבד (תלוי בגיל שלנו) כגון פרישה, עזרה לילדים/נכדים ברכישת דירה והשכלה והורשה.

מיסוי – המס החל על רווחים מניירות ערך הינו 25% מהרווח הריאלי, כלומר בניכוי אינפלציה.

נדל"ן

אתגרים – מדובר בהשקעה אקטיבית הדורשת התעסקות לא מעטה עם שוכרים, מתווכים, עורכי דין ויתכן גם דיווחים לרשות המיסים.

מטרות – משמש לקבלת הכנסה שוטפת, קבועה ולא תנודתית שניתן להסתמך עליה כתוספת לקצבה הפנסיונית בגיל הפרישה או כהשלמת הכנסה. כמו כן, ניתן לצפות לעליית ערך מתונה לאורך השנים.

מיסוי – במכירה עלול להיות מס שבח בהינתן שלא מדובר בדירתו היחידה של המוריש ובשוטף – עלול להיות מס על ההכנסה משכירות כתלות בסכום המתקבל.

ריבוי יורשים – מן הסתם לא ניתן לחלק נדל"ן כיוון שמדובר בנכס פיזי ועל כן מהווה נכס המוביל בחלק מהמקרים לחילוקי דעות בין היורשים. חשוב עד כמה שניתן ללבן את העניינים ולהגיע להסכמה ברוח טובה. ככל שאין צורך בסכום הוני, יתכן וכדאי להמשיך ולהחזיק בנכס ולהינות משכירות שוטפת ובתקווה גם מעליית ערך הנכס. במידה ובחרנו למכור את הנכס, מוטב לעשות זאת בהסכמה ולא בלחץ של זמן בכדי להגיע למחיר המקסימלי. לעניין המכירה כדאי מאד להתייעץ עם מומחה נדל"ן טרם פרסום הדירה. כמובן שישנה גם האפשרות לקנות אחד מהשני, כלומר שיורש אחד ירכוש את החלק או החלקים של היורשים האחרים. גם זה כאן חשוב להגיע להסכמה ברוח טובה ולהביא שמאי שיהיה מוסכם מראש על כלל היורשים כדי שכולם יצאו מרוצים.

השקעות אלטרנטיביות

אתגרים – חוסר נזילות. אנחנו רוצים להשתמש בנכס למטרות מסויימות אבל לא ניתן לפדות אותו כי הוא לא נזיל. הדבר גם מהווה הזדמנות כי יש לנו יותר זמן לתכנן מה נעשה עם ההשקעה לכשנפגוש את הכסף.

מטרות – ישנם עשרות סוגי השקעות אלטרנטיביות. מידע מפורט ניתן למצוא במאמר בנושא. יש להבדיל בין השקעות הון להשקעות חוב ולתכנן מראש מה נעשה לכשניפגש עם הכסף מההשקעה כאשר יגיע הפירעון.

מיסוי – לרוב השקעות אלטרנטיוביות ממוסות בשיעור של 25% על הרווח הריאלי אך לא בהכרח, הלוואות חברתיות לדוגמא ממוסות בשיעור של 15% נומינלי כאילו שהיו הכנסות מריבית.

ריבוי יורשים – כיוון שמדובר לרוב בנכסים לא סחירים, לא ניתן לבצע פעולה כלשהי וזה נותן לנו זמן להיערך בין היורשים לקראת המימוש ולקבלת החלטה מושכלת מה כדאי לעשות לאחר שיגיע מועד הפידיון.

נכסים פנסיונים

אתגרים – חשוב למצוא הכל ולוודא שמנצלים את כל מה שמגיע. חובה להוציא "הר הביטוח" ו"מסלקה פנסיונית" של המוריש וכדאי להיעזר בסוכן הפנסיוני של המוריש לצורך מיצוי הזכויות. במידה ולא יודעים מי הסוכן הפנסיוני ניתן לבדוק זאת מול הגופים הפנסיונים ואם לא מוצאים, עדיף להיעזר בסוכן חדש מאשר לפעול לבד מול הגופים.

מטרות:

  1. קצבה – קבלת קצבת לשארית חיינו או עד גיל 21 יכולה לשמש אותנו הן לשוטף במידה ואנו זקוקים לה והן לביצוע השקעות למטרות שהגדרנו במידה ואנחנו יכולים לאפשר זאת לעצמנו.
  2. הון – קבלת הון כירושה עלול להוות סכום מהותי וחשוב שנקדיש לכך חשיבה מעמיקה לגבי השימוש בהון שהתקבל ולוודא כי אנחנו מנצלים אותו למימוש מטרותינו העתידיות.

מיסוי:

  1. קרן השתלמות – רבים לא יודעים זאת, שימו לב, ככל שלא נפדה את קרן ההשתלמות ולא נעביר אותה על שמינו, הרווחים העתידיים שיצטברו בה יהיו גם הם פטורים ממס אך לא ניתן לעבור בין מסלולים או לנייד לחברות אחרות, כלומר אנחנו תקועים עם החברה שבחר המוריש ועם המסלול שבחר. כאן אסטה קצת מהנושא ואדגיש את החשיבות של תכנון הירושה. כאשר אנו באים לתכנן את ההעברה הבינדורית חשוב שנעשה זאת עד כמה שניתן בפתיחות עם היורשים העתידיים. ככל שקרן ההשתלמות מטרתה לטווח ארוך (מתוקף היותה פטורה ממס), נרצה לשתף זאת עם היורשים העתידיים ולהדגיש בפניהם כי בחרנו בהשקעה במסלולים מנייתיים (עדיפות לפאסיבי) וכי מומלץ להם להותיר את ההשקעה לזמן כמה שיותר ארוך.
  2. פנסיית שארים – קיים פטור ממס עד סכום מסויים של הקצבה ומעבר לכך מס שולי. חשוב להבין מה יהיה הסכום נטו ממס כדי לתכנן נכון את העתיד לפי נתונים כמה שיותר מדויקים.

קצבת שארים מביטוח לאומי

אתגרים – חשוב לבדוק זכאות ולוודא כי הקצבה מנוצלת עד תום.

מטרות – הקצבה יכולה לשמש אותנו הן לשוטף במידה ואנו זקוקים לה והן לביצוע השקעות למטרות שהגדרנו במידה ואנחנו יכולים לאפשר זאת לעצמינו.

מיסוי – קיים פטור ממס עד סכום מסויים של הקצבה ומעבר לכך מס שולי. חשוב להבין מה יהיה הסכום נטו כדי לתכנן נכון את העתיד.

ביטוח חיים

אתגרים – חשוב למצוא הכל ולוודא שמנצלים את כל מה שמגיע. חובה להוציא "הר הביטוח" ו"מסלקה פנסיונית" של המוריש וכדאי להיעזר בסוכן הפנסיוני של המוריש לצורך מיצוי הזכויות. במידה ולא יודעים מי הסוכן הפנסיוני ניתן לבדוק זאת מול הגופים הפנסיונים ואם לא מוצאים, עדיף להיעזר בסוכן חדש מאשר לפעול לבד מול הגופים.
מטרות – עלול להוות סכום מהותי וחשוב שנקדיש לכך חשיבה לעומק לגבי השימוש בהון שהתקבל ולוודא כי אנחנו מנצלים אותו למימוש מטרותינו העתידיות. במידה ונעשתה מחשבה מאחורי ביטוח החיים, מדובר בסכום שאמור לשמש אותנו למשך שנים רבות כתחליף להכנסה מעבודה של המוריש.
מיסוי – קיים פטור ממס.
ריבוי יורשים – בביטוח החיים מוגדרים מוטבים ספציפים כך שאין בעיה של ריבוי יורשים. המוטבים יקבלו את הסכומים הנקובים בפוליסה.


סיכמתי כאן את העקרונות אך כמובן שהמציאות לעיתים מורכבת יותר. לקבלת ייעוץ פיננסי אישי מוזמנים ליצור קשר.

האמור במאמר זה אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.