לוגו אתר

מושגים בעולם ההשקעות שחובה להכיר

מושגים בעולם ההשקעות שחובה להכיר – מאמר קצר שעושה הרבה סדר
מושגים בעולם ההשקעות
26/12/2023

רבים נוטים להתבלבל בין מושגים שונים בעולם ההשקעות מה שהופך הרבה מהשקעות לפחות נגישות או לא נגישות בכלל. חוסר ידע עלול להוביל לקיפאון בקבלת החלטות. במאמר זה נסקור מושגים בסיסיים שחובה להכיר וגם אלו שכבר מכירים נוטים לעיתים להתבלבל. נעשה זאת בתמציתיות ובבהירות כדי להשאיר אתכם הקוראים ממוקדים.

כמו כל דבר בצבא, נחלק את העולם לשלוש: נכסים, מוצרים ופלטפורמות. נסביר על כל אחד מהם ונצלול מעט תוך מתן דוגמאות.

נכסים להשקעה

ישנם שלושה סוגי נכסים עיקריים שניתן להשקיע בהם: נדל"ן, חוב ועסקים. ישנם גם נכסים אחרים כגון יצירות אומנות, יצירות NFT, מטבעות וירטואליים כגון ביטקוין או איטריום, פריטי אספנות ועוד. במאמר זה אתמקד בשלושת סוגי הנכסים העיקריים הפתוחים בפני קהל המשקיעים ואשר הוכיחו את עצמם לאורך מאות שנים – נדל"ן, חוב ועסקים.

נדל"ן – ישנן אפשרויות מגוונות להשקעה בנדל"ן החל מדירת מגורים שבה אנו גרים, דירת מגורים להשקעה, נדל"ן מסחרי כגון קניונים ומרכזים מסחריים, נדל"ן יזמי כלומר השתתפות יחד עם היזם בבניה של פרויקט, קרקע חקלאית וקרקע שעברה שינוי יעוד ומיועדת לבניה. כל אלו נכנסים תחת הקטגוריה של נדל"ן אבל לכל אחד מסוגי ההשקעות הללו אופי שונה לחלוטין וסיכונים שונים. ככל שההשקעה מסוכנת יותר כך פרמיית הסיכון שנדרוש תהיה יותר גבוהה, לדוגמא נדל"ן מסחרי לרוב יהיה מסוכן יותר מנדל"ן למגורים כיוון שעסקים עלולים לקרוס ואילו אנשים צריכים קורת גג.

חוב – חוב הוא מילה נרדפת להלוואה. כל שקל שמישהו מלווה לאדם או לחברה ומצפה לקבל את ההלוואה בחזרה בתוספת ריבית הוא חוב. חוב יכול להיות סחיר כדוגמת אג"ח של חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך או שיכול להיות פרטי כדוגמת הלוואה פרטית שניתן לחברה או לאדם פרטי. אפילו פיקדון בבנק זה סוג של חוב – אנחנו נותנים לבנק הלוואה והוא מבטיח לנו את הקרן בתוספת ריבית בתום תקופה שנקבעה מראש. ככל שנחזיק בחוב פחות בטוח, כלומר שהסיכוי של הלווה להחזיר את החוב בתוספת הריבית נמוכה יותר, כך התשואה שנדרוש על מתן ההלוואה תהיה גבוהה יותר.

עסקים – השקעה בעסקים נעשית באמצעות רכישת מניות, כלומר החזקה בבעלות על חברה בע"מ. עצם החזקה במניות של חברה, משמעותה המשפטית היא בעלות בחלק מסוים בה. מניות כמו אג"ח יכולות להיות סחירות, כלומר להיסחר בבורסה לניירות ערך או שיכולות להיות פרטיות. לדוגמא, אם עזבתי מקום עבודה בחברה פרטית ומימשתי אופציות (כלומר קניתי מניות במחיר מוזל), אני כעת בעל מניות של חברה פרטית ולא ניתן לסחור במניות הללו כיוון שהן לא הונפקו בבורסה, הן לא סחירות.  

מוצרים

ניתן להשקיע בנדל"ן, בחוב ובעסקים דרך מוצרים שונים. חשוב לשים לב ולא להתבלבל בין המוצר לבין נכס הבסיס בו אנו משקיעים. אני מזכיר – נכס הבסיס הוא נדל"ן, חוב ועסקים. בין המוצרים הבולטים ניתן למצוא: מוצרים פנסיוניים, פוליסת חיסכון, קרן נאמנות או החזקה ישירה.

מוצרים פנסיונים – כוללים קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות וקופות גמל לסוגיהן – אלו מוצרי חיסכון המיועדים לטווח הבינוני והארוך. השכירים שבינינו אפילו לא מרגישים שאנחנו משקיעים דרך המוצרים הללו כיוון שמנכים לנו את ההשקעה אוטומטית דרך התלוש. מוצרי ההשקעה הללו יכללו בתוכם עבור רובינו את הנכסים בעלי הערך הגבוה ביותר בחיינו. אנחנו עתידים לצבור שם נכסים בשווי מיליוני שקלים ומומלץ אחת לשנתיים-שלוש לבצע בדיקה לגבי המוצר ואפיקי ההשקעה כדי לבצע שינויים במידת הצורך. 

פוליסת חיסכון – הינה מוצר לחסכונות פרטיים אשר מנוהל על ידי חברות הביטוח ודרכו גם כן ניתן להשקיע בכל אחד משלושת סוגי הנכסים שהוזכרו. דמי הניהול בפוליסות החיסכון בדרך כלל יקרים מאד. אם יש לכם פוליסת חיסכון או בשמה הנוסף פוליסה פיננסית, נשמח שתיצרו קשר להתייעצות באופן אובייקטיבי כיצד להשקיע את כספיכם נכון יותר ובמינימום דמי ניהול.

קרן נאמנות – מדובר בקרן השקעות הפועלת בנאמנות עבור בעלי היחידות בקרן (המשקיעים) כך שההשקעות מבוצעות על סמך תשקיף של הקרן ואסור למנהל ההשקעות של הקרן לסטות מסוגי ההשקעות שהוגדרו בתשקיף. לקרן הנאמנות מוגדר נאמן חיצוני שתפקידו לפקח על מנהל ההשקעות ולוודא שאינו חורג מהתשקיף. קרנות נאמנות משקיעות בדרך כלל בנכסים סחירים בשוק ההון כגון אג"ח ומניות אך ניתן להיחשף באמצעותן גם להשקעות נדל"ן ולהשקעות אלטרנטיביות אחרות.

החזקה ישירה – זה לא באמת מוצר, יותר נכון לומר שזו הדרך לעקוף את המוצר. בכל אחד מסוגי הנכסים נדל"ן, חוב ועסקים ניתן להשקיע בצורה ישירה על ידי רכישה שלהם. ממש כמו שניתן לקנות דירה ולהחזיק בנדל"ן, כך ניתן לקנות מניה ולהחזיק בחלק מסויים מעסק או אג"ח ולהחזיק בחלק מסויים מחוב. החזקה ישירה בנכסים דרך שוק ההון או באופן פרטי נראית לרובינו מסובכת אך זה פשוט הרבה יותר ממה שנדמה. כל מה שדרוש הוא כמה שעות לימוד (רוב הקוראים כאן בוגרי אוניברסיטה, אז מה זה כבר כמה שעות לימוד עבורכם) ואתם בדרך הנכונה. החזקה ישירה לאחר לימוד קצר תוביל אתכם לביצוע השקעות נכונות יותר עבורכם ובנוסף תשלמו הרבה פחות דמי ניהול ובכך תרוויחו יותר.

פלטפורמות

ניתן להיחשף לכל אחד מנכסי הבסיס – נדל"ן, חוב והון דרך מוצרים שונים כפי שראינו, אבל הדרך להשקעה במוצרים האלו עוברת בפלטפורמות שונות. הפלטפורמות הקיימות הן: בנקים, חברות ביטוח, חברות פנסיה ובתי השקעות.

בנק – האפשרות הפשוטה ביותר להגיע להחזקה ישירה במניות (עסקים) ואגרות חוב (חוב) היא דרך הבנק. זו ברוב המקרים הדרך היקרה יותר מבחינת דמי ניהול אך היא מצריכה מינימום מאמץ. דרך הבנק ניתן גם לקנות יחידות השתתפות בקרנות נאמנות (החזקה לא ישירה).

בית השקעות – בדומה לבנק, גם בחלק מבתי ההשקעות ניתן לפתוח חשבון מסחר ולקנות מניות, אג"חים וקרנות נאמנות. בדרך כלל דמי הניהול בבתי השקעות יהיו זולים יותר. ללקוחותינו מוצעים התעריפים הזולים ביותר בארץ, לצורך כך מוזמנות ומוזמנים ליצור קשר.

חברות ביטוח, פנסיה וגמל – אלו הן החברות שבאמצעות הפלטפורמות שלהן ניתן להשקיע במוצרים כגון פוליסת חיסכון ומוצרים פנסיונים שבקצה שלהם כפי שלמדנו משקיעים בנכסי בסיס (נדל"ן, חוב ועסקים) 

לסיכום

סקרנו במאמר זה סוגי נכסים (נדל"ן, חוב ועסקים), סוגי מוצרים (פנסיוניים, פוליסת חיסכון, קרן נאמנות או החזקה ישירה) וסוגי פלטפורמות (בנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח, פנסיה וגמל). כשנעמוד לפני ביצוע השקעה, כל השקעה, נצטרך לשאול את עצמינו הרבה שאלות אבל שתיים מהן הבסיסיות והחשובות ביותר:

הראשונה – מה מטרת ההשקעה או מה אני מנסה להשיג באמצעות ההשקעה הזו?

השניה – באיזה סוג של נכס אני מעוניין להשקיע כדי לממש את המטרה?

לאחר שנענה על שתי השאלות הללו נוכל לשאול את עצמינו שאלות המשך כגון מהי הפלטפורמה ומהו המוצר הכדאיים ביותר או הנוחים ביותר או האפשריים לביצוע אותה השקעה עליה החלטתי ועוד שאלות רבות כדי לוודא שבחרנו לבצע את ההשקעה הנכונה ביותר עבורינו מתוך מודעות וידע.

אם אהבתם.ן ומעניין אתכם.ן לקבל ייעוץ פיננסי באופן פרטני ומעמיק על ההשקעות שלכם.ן, מוזמנות ומוזמנים בשמחה ליצור קשר.

האמור במאמר זה אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.